HPV HR - badanie ratujące życie

  • Opublikowany: 08 Gru 2022
  • Dodany przez: Jacek Hodera

W codziennej praktyce zauważam że wiedza na temat tego ważnego badania jest bardzo słaba. Postanowiłem więc napisac kilka słów na ten temat:

  1. Rak szyjki macicy ma bezpośredni związek z występowaniem wirusów HPV na szyjce ( genotypy o wysokim ryzyku).
  2. Badanie cytologiczne może być prawidłowe ( szczególnie cytologia rozmazowa)a równocześnie może rozwijac się onkogeneza.Czułość cytologii ocenia sie na ok. 60%
  3. W Polsce jest prowadzony screening polegający na pobraniu cytologii rozmazowej( NFZ) raz na 3 lata!
  4. Kraje Europejskie ( poza Polską) wprowadziły jako pierwotny test przesiewowy - badanie w kierunku HPV HR który następowo w razie dodatniego wyniku uzupełnia sie cytologią LBC i badaniami dodatkowymi.
  5. W Polsce dopiero od czerwca tego roku wprowadzono powszechny program szczepień (dziewczynki i chłopcy)w kierunku HPV .
  6. Zachowanie na nowotwory HPV zależne nie dotyczą tylko szyjki macicy , ale także jamy nosowo- gardłowej i odbytu.Dotyczą także chłopców( rak prącia , odbytu)
  7. Obecnie WHO uznaje szczczepoienie oraz regularne badanie HPV HR +LBC za najskuteczniejszą metodę zapobiegania rozwojowi choroby.
  8. Test przesiewowy LBS ( Liquid Base Screening) pobiera sie jak cytologie i jest całkowicie bezbolesny.Wystarczy go pobrać RAZ NA TRZY LATA !